6 perc elolvasni
15 Jul
15Jul
"A világ egy könyv, és aki nem utazik, az csak egyetlen lapját  olvassa el."


Általános tudnivalók kirándulók számára   

A Szabadhegy múltja, jelene, jövője Egyesület tagjainak, támogatóinak,  pártolóinak, rendszeresen szervez kirándulásokat.

A kirándulásokra történő jelentkezéssel, részvételi díj befizetéssel, kirándulással kapcsolatos szabályok:

A bérelt autóbuszos túrákat önköltséges áron szervezzük tagjainknak. A beszedett pénzből az autóbusz bérleti díját, autópálya- és parkolási díját fizetjük ki. Ritkán előfordul, hogy a beszedett pénz nem lesz elegendő, ilyenkor a túra végén a résztvevőknek közösen kell azt kipótolniuk.

Fontos szabály: az utazási költséget legkésőbb a befizetési határidőig, egy összegben kell befizetni a szervezőnél. Készpénzzel történő fizetés esetén az átvételi elismervényt a kirándulás végéig kérjük megőrizni. Banki átutalás esetén, az utalás ténye szolgál igazolásra. 

Többnapos kirándulás esetén a jelentkezési határidőt a szervező határozza meg, és teszi azt időben közzé. 

Az autóbusz férőhelyeinek száma, illetve a szálláshely korlátozza az adott kiránduláson résztvevők számát. Az utazólétszám megléte utáni jelentkezőt(ket), mint pótjelentkezőt(ket) várólistára írja fel a szervező. Lemondás esetén a túravezető az első a pótjelentkezőnek ajánlja fel a megüresedett helyet.

Akinek időközben tárgytalanná válik a pótjelentkezése, azonnal értesítse a szervezőt! 

Többnapos utaknál az utazási költség kiegészül a szállás-, csoportos étkezési-, idegenvezetési-, belépő- stb. költségekkel. Ezt nevezzük „szálláscsomagnak”.

 A szálláscsomagot utazási irodánál vagy közvetlenül a szállásadónál rendeli meg az Egyesület, melynek díját a megadott helyen és időben kell megfizetni. A szálláscsomag befizetési határidejét a szervező teszi közzé. Az Egyesület és a Szállásadó közötti megkötött szerződés részletezi a feltételeket a „szálláscsomaggal” kapcsolatban.

Szálláscsomag lemondásának szabályai: Amennyiben olyan helyzet következne be, hogy a szálláscsomag már befizetésre került és az a szállás irányába átutalásra került, azt visszatéríteni már nem tudjuk. Abban az esetben, ha az utazási költség még nem került befizetésre, és ekkor mondja le valaki az utazást, a 3.000 Ft adminisztrációs díjat ebben az esetben is be kell fizetni az Egyesület pénztárába.

A szálláscsomag és az utazási költség befizetési- és lemondási szabályait együttesen kell betartani (az egyesület- és az utazási iroda szabályait is). 

Többnapos autóbuszos kirándulásnál a szervező tájékoztatja az utasokat az utazási szabályokról is. A résztvevők figyeljenek magukra és társaikra is, ha rendkívüli esemény (pl. baleset, sérülés, rosszullét) történik, azt azonnal jelezzék a szervezőnek. 

A kiránduló ismerje a szervező és több résztvevő telefonszámát, továbbá gondoskodjon mobiltelefonon történő elérhetőségéről, többnapos útnál írja fel a szállása címét is. 

A személyi okmányok és a mobiltelefon minden esetben legyenek ott a résztvevőknél, azt ne felejtse otthon, a buszon, a családtagnál, vagy a szálláson. A kiránduló, az általa használt gyógyszereket mindig tartsa magánál. Akinek komolyabb betegsége van (pl. szívbetegség), kötelező már jelentkezéskor tájékoztatnia erről a szervezőt.

A kiránduláson résztvevőnek be kell tartania a szervező utasításait. A szervezőnek jogában áll és kötelessége azon személy kizárása a túrából, aki saját, vagy mások testi épségét veszélyezteti, akadályozza társait, illetőleg a szervező valamely utasítását nem tartja be. Kizárásra kerülhet a kirándulásból az olyan személy is, aki mások közérzetét rontja, kulturált és egészséges kikapcsolódáshoz való jogát sérti, akinek állapota vagy viselkedése a szervező megítélése szerint nemkívánatos. Kizárás után, a szervező gondoskodik a kizárt személynek a legközelebbi biztonságos helyre történő eljutásáról, más egyébről azonban vele kapcsolatban nincs feladata.

A bérelt autóbuszos túrák egyedi szabályi 

Többnapos túra esetén a túravezető ülésrendet állít össze, elsősorban a jelentkezési, befizetési sorrendet alapul véve.

Javasolt felírni az autóbusz rendszámát, és megjegyezni a megállás helyszínét.

Kirándulás kezdete előtt, a szervező közli az autóbusz indulásának helyét és időpontját (mivel túra során az autóbuszra történő fel- és leszállás helye eltérő lehet). A szervező közli, hogy meddig marad a leszállás helyén az autóbusz. Akinek valamilyen problémája adódik a túra során, lehetősége van visszamenni az autóbuszhoz (ehhez legalább két ember kell), miután egyeztetett a szervezővel és még van reálisan idő, az autóbuszhoz való visszatérésre. 

Túrabotot balesetvédelmi okokból az autóbuszba felvinni nem szabad, azt az alsó csomagtérben kell tárolni.

A külföldi túrák egyedi szabályai 

Az útiokmányok (útlevél, vagy ahol elégséges a személyazonosító igazolvány és lakcímkártya, utasbiztosítás- Biztosítási Kötvény) folyamatosan a résztvevőknél kell legyenek. Kötelező elhozni, és magánál tartani az ingyenesen kiváltható Európai Egészségbiztosítási Kártyát. Erről a honlapunkon és a Facebook oldalunkon található részletes tájékoztató. A túravezető kötelezően előírhatja bizonyos szintű biztosítás meglétét (pl. magashegyi túra esetében hegyről történő mentés).

Balesetvédelem 

Alapelv, hogy a túrákon mindenki saját felelősségére vesz részt. Balesetért, eltévedésért, járműről történő lemaradásért, a szervező csak akkor vonható felelősségre, ha súlyosan gondatlanul járt el. Más esetekben tőle vagy az egyesülettől anyagi- vagy más jellegű kártérítés nem követelhető. 

A túrázónak megfelelő ruházatban, a szükséges mennyiségű étellel, itallal, gyógyszereivel, igazolványaival kell megjelennie a túrán. 

A ruházat, és felszerelés megválasztásához segítséget lehet kérni a szervezőtől, a túratársaktól. Ezen kívül tanácsok olvashatók a túrán résztvevők csoportjának facebook oldalán is.

Példaként egy fontos tudnivaló: A kiránduló, természetjáró legfontosabb „eszköze” a cipő. Gyalogtúrákhoz a lábbelink talpa megfelelően bordázott legyen, mert ellenkező esetben könnyen elcsúszhatunk. Egyenetlen terepen legjobb, ha túrabakancsot viselünk, nem túra félcipőt, mert a bakancs jobban tartja a bokát, így kisebb a boka sérülésének vagy kifáradásának veszélye.

A szervező, baleset vagy rosszullét esetén gondoskodjon az elsősegély nyújtásról, ha szükséges, szervezze meg az érintett mentését, ellátását. 

Ezen utóbbi feladatokat indokolt esetben átadhatja másnak is. Legyen a túravezetőnél a túra jellegéhez illő összetételű elsősegélynyújtó csomag. 

A bérelt autóbuszon, amennyiben van biztonsági öv, annak használata kötelező. Kerüljük a buszon a menet közbeni felállást, járkálást.

Magashegyi túrázás 

Az ilyen jellegű túrákon (Alpokban, Kárpátokban, Tátrában), gyakran még az alacsonyabb magasságban is nehéz terepen kell gyalogolni: pl.: meredek, sziklás lehet az út. Helyenként kiépített kapaszkodók, létrák segítik a nem veszélytelen haladást. Nagyobb magasságban még az olyan szélsőséges időjárással is számolni kell, mint pl.: a viharos szél, hózápor. Tapasztalatlan, tériszonyos, fizikailag felkészületlen, megfelelő felszereléssel nem rendelkező utazók számára az ilyen túrák nem ajánlottak. Az utazásra történő felkészülés során a magashegyi túrázás sajátosságait eleinte könnyebb szakaszok megtételével, majd a nehézségi szintek fokozatosan növelésével lehet azt elsajátítani.

Az erdei viselkedés szabályai 

Az erdőterületet gyalogosan, saját felelősségére, bárki látogathatja azonban bizonyos szabályok ismerete és betartása szükséges: 

  • A kirándulás előtt érdemes tájékozódni az aktuális korlátozásokról (pl.: tűzgyújtás stb.), a meteorológiai helyzetről, hiszen ez határozza meg az öltözködésünket, valamint a magunkkal vitt ételt, italt.

  • Fontos, hogy mindent, amit magunkkal vittünk az erdőbe, vagy a hegyre, az erdei utunk során keletkezett hulladékot őrizzünk meg, s csak az indulás helyén váljunk meg tőlük, vagy vigyük el a legközelebbi szemetesgyűjtőig!

  • Tüzet csak a kijelölt tűzrakó helyeken szabad gyújtani, de erős szélben vagy tűzgyújtási tilalom esetén még ott sem!

  • Az erdő, növények és állatok ezreinek élőhelye. Viselkedjünk benne vendéghez illő, kellő tisztelettel, fegyelmezetten! Úgy bánjunk az erdő lényeivel, ahogyan szeretnénk, hogy velünk is bánjanak!

  • A természetben, nyitott szemmel és füllel, a szépségre fogékony szívvel járjunk. Osszuk meg az itt szerzett élményeinket másokkal is!

  • Hagyjuk magunk után rendben a játszó-, pihenő- és táborhelyet, hogy mások is örömüket lelhessék benne!

  • Egy erdei túra során valószínűleg több alkalommal találkozunk más kirándulókkal, túrázókkal. Mi kirándulók, egy kis közösség tagjai vagyunk, ezért megszokott az üdvözlés, a figyelem egymás iránt. A kirándulás során minden szempontból viselkedjünk a természeti környezet és embertársaink számára is példamutatóan!

Városnéző túrák, zárt helyszínen történő látogatás viselkedés szabályai 

Mindent, amit magunkkal vittünk, az utunk során keletkezett hulladékot őrizzünk meg, s csak az indulás helyén váljunk meg tőlük, vagy vigyük el a legközelebbi szemetesgyűjtőig! 

A törekedjünk a művészeti értékek és a környezet megóvására, hogy azok ne sérüljenek a látogatás során. 

Múzeumok, templomok, egyéb látnivalók esetében is a látogatókra vonatkozó egyéb szabályokat tartsuk be! 


Kellemes kirándulást kívánunk!


Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.